LIGA 1 ORANGE. FC Botoșani - DINAMO 2-1 (1-0) Au marcat: Romera Navarro (23-autogol), Gabriel Vașvari (72-penalty) / Dorin Rotariu (52). FC Dinamo București a pierdut partida disputată în această seară pe stadionul „Municipal” din Botoșani, scor 2-1 (1-0) pentru FC Botoșani, în etapa a XI-a din Liga 1 Orange. După două bare în prima parte a meciului, Mihai Roman pentru FC Botoșani (8) și Luka Maric pentru echipa din Ștefan cel Mare (22), gazdele au deschis scorul în prima repriză, în minutul 23, mingea trimisă de Robert Elek fiind deviată în proprie poartă de Romera Navarro. Mijlocașul dinamovist Dorin Rotariu a restabilt egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 52, după un corner executat de Valentin Lazăr, însă finalul meciului i-a aparținut arbitrului Lucian Rusandu. “Centralul” din Sfântu Gheorghe a inventat un penalty pentru FC Botoșani în minutul 71, l-a eliminat pe Antun Palic pentru cumul de cartonașe galbene, iar Gabriel Vașvari a stabilit, de la “11 metri”, scorul final într-o etapă influențată încă o dată de greșelile de arbitraj. Cu 16 puncte după 11 etape, Dinamo ocupă locul 5 în clasament și va juca etapa viitoare, în deplasare, cu CS U Craiova, într-o partidă programată luni, 17 octombrie 2016, la ora 20:30, a anunțat Liga Profesionistă de Fotbal. Până atunci, echipa antrenată de Ioan Andone va disputa un meci amical cu Dinamo Brest, în Belarus, în pauza competițională prilejuită de meciurile echipei naționale a României în preliminariile CM, cu Armenia și Kazahstan. FC Dinamo București le mulțumește suporterilor prezenți în tribunele stadionului „Municipal” din Botoșani pentru atașamentul demonstrat față de culorile clubului din Ștefan cel Mare! HAI DINAMO!